Archive for Luty, 2014

Budowanie w dzieciach umiejętności komunikacyjnych

Umiejętności komunikacyjne przydają się w życiu codziennym. Jest to umiejętność, z której istnienia niewiele osób zdaje sobie sprawę, a jednak to właśnie umiejętność powiedzenia, po co przychodzimy, co chcemy omówić, co chcemy wreszcie kupić w sklepie, niezmiernie pomaga. Niektóre dzieci bywają niezwykle chaotyczne, warto w czasie rozmowy z nimi precyzować temat, zadawać dodatkowe pytania, aby dziecko mogło na nie odpowiadać. Takie dzieci warto prosić o powtórzenie tego, co przed chwilą powiedziało, ale tak, aby rodzic mógł to zrozumieć, względnie rodzice mogą zastosować parafrazę, czyli mogą powtórzyć to, co mówiło dziecko w taki sposób, jak to rodzic zrozumiał. Umiejętności komunikacyjne można także usprawnić prowadząc z dzieckiem rozmowę na temat filmu, który wspólnie z dzieckiem rodzice oglądali albo na temat przeczytanej książki. Nauczy to dziecko udzielania odpowiedzi na pytania, ale także aktywnego słuchania. Umiejętność zadawania pytań może być rozwijana w czasie gry typu 20 pytań, gdy poprzez zadanie określonej ilości pytań dziecko ma odgadnąć postać, o jakiej pomyślał rodzic. Role w tej zabawie mogą się zmieniać i rodzic także może zadawać dziecku pytania, aby odgadnąć jego bohatera. Od najmłodszych lat dziecko powinno być także uczone, aby udzielać precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie.

Wspieranie dzieci nieśmiałych

Nie każde dziecko jest równie odważne w kontaktach z innymi. O ile w otoczeniu rówieśników i dobrze znanych osób dziecko zachowuje się w miarę normalnie, nie zamykając się przesadnie w sobie, o tyle nowe otoczenie, nowi, nieznani ludzie powodują u nich blokadę i niechęć do podejmowania jakichkolwiek kontaktów. To prawda, nie wszystkie dzieci muszą być przebojowe, nie muszą także zaczepiać każdego, nawet nieznanego, człowieka. Jednak w przypadku dzieci nieśmiałych warto je wspierać w inicjowaniu różnego rodzaju kontaktów. Czasem wystarcza samodzielnie wypożyczona książka w bibliotece albo zrobienie zakupów w małym sklepiku, gdzie dziecko może się wykazać swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Ważne, aby nie naciskać dziecka, jeśli nie chce podchodzić do innych dzieci, których nie zna. Być może dziecko nie potrzebuje w danej chwili towarzystwa innych osób, albo po prostu nie jest gotowe do zawierania nowych znajomości. Niektóre dzieci muszą poczuć, że są ważne, że są akceptowane i dopiero wtedy są w stanie w mniejszym gronie przebywać, a z czasem nawet zamieniają się wśród znajomych w prawdziwe gwiazdy. W niektórych sytuacjach warto wspierać dziecko swoją obecnością, np. kiedy dziecko rozpoczyna swoją przygodę w nowej grupie rówieśników w kółkach zainteresowań. Wówczas przez pierwsze zajęcia dziecko powinno wiedzieć, że może zawsze wcześniej wyjść, jeśli tylko nie będzie się czuło wystarczająco pewnie.

Budowanie poczucia wartości

Dzieci w szkole zdane są na ciągłą rywalizację i współzawodnictwo. Niemal na każdej lekcji dzieci są poddawane ocenie poprzez sprawdzanie pracy domowej, odpowiedzi ustne, ale także pisanie kartkówek i klasówek. Ciągłe porównywanie się z innymi z podkreślaniem ciągle tego, że inni mieli lepsze oceny, prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości. Oczywiście w większości szkół ocenianie jest konieczne, a ocena opisowa pomaga jedynie w ogólnym określeniu mocnych i słabych stron każdego dziecka, ale oceny mają na celu ustalenie, na jakim poziomie oczekiwań, ustalonych przez ministerstwo, jest dane dziecko. Każde z dzieci ma różny poziom umiejętności, jedne są bardziej zdolne, inne mniej, podobnie jest z czasem, który poświęcają na naukę. Wszystko to składa się na umiejętności dzieci. Warto pamiętać także o tym, że dzieci mogą być niektórymi przedmiotami bardziej zainteresowane niż innymi. Ważne, aby rodzice pomogli dziecku odkryć zainteresowania, a następnie inwestowali – pieniądze i czas – w to, aby zainteresowania były pielęgnowane. W ten sposób dziecko uczy się, że nie musi być najlepsze z każdego przedmiotu, ale jest taki przedmiot lub przedmioty, z których jego wiedza będzie większa niż wiedza kolegów. Da mu to poczucie ważności, a wówczas nawet niewiele niższe oceny z innych przedmiotów nie będą przerażać.

Jak uniknąć popularnych chorób w szkołach

Odpowiedzialni rodzice powinni pamiętać, że to od nich zależy stan zdrowia ich dzieci. Warto tutaj pamiętać, że mimo pojawiającej się mody na unikanie szczepień, to właśnie szczepienia chronią przed zachorowaniami na niektóre choroby i im zapobiegają. Przede wszystkim niektórych chorobom można zapobiegać w bardzo prosty sposób – stosując się do niektórych zachowań. I chociaż mycie rąk przed posiłkiem czy po przyjściu z zewnątrz jest może śmieszne, ale to właśnie dokładne umycie rąk może zapobiegać przed zachorowaniem nie tylko na groźne choroby jak dur brzuszny, ale może też powstrzymać przed chorowaniem na grypę. W sezonie jesienno-zimowym warto się szczepić przeciw grypie, dodatkowo wzbogacając dietę o produkty bogate w witaminę C. Przed przeziębieniami chroni także hartowanie organizmu, co można osiągnąć przez regularne uprawianie sportu. Sport także chroni dzieci przed nadwagą i otyłością, które z kolei sprzyjają podwyższonemu ciśnieniu, jak i problemom z krążeniem. W czasie wyjazdów na wycieczki warto zaszczepić w dziecku przekonanie, że niektórych potraw nie powinno się kupować ze względu na ryzyko zachorowania na różne problemy z układem pokarmowym. Ostatnio powróciła do szkół wszawica, zatem przy okazji warto powstrzymywać dzieci od używania wspólnie grzebieni, a jeśli nawet w klasie jest ktoś z podejrzeniem wszawicy, warto dziecku zaaplikować kurację.

Syndrom zbyt wymagających rodziców

Niektórzy rodzice są względem swych dzieci zbyt wymagający. Nieustanne dążenie do tego, aby dziecko miało jak najlepsze oceny w szkole, zmuszanie do spędzania wielu godzin przy książkach, ciągłe krytykowanie i porównywanie z innymi dziećmi w klasie nie sprzyjają temu, by dziecko budowało w sobie poczucie wartości oraz stawało się pewnym siebie. Wręcz przeciwnie – przelewanie na dziecko wszystkich niespełnionych ambicji dorosłych może spowodować, że dziecko zamiast się uczyć, zacznie poszukiwać swego rodzaju odskoczni od wymagających rodziców. Może to być unikanie szkoły, wagarowanie, coraz gorsze oceny, a w skrajnych przypadkach także uzależnienia różnego rodzaju. Należy wspierać dzieci w ich zainteresowaniach, w tym, w czym są dobrzy i co im sprawia przyjemność, nawet jeśli jest to niezgodne z poglądami czy przekonaniami rodziców, którzy z jednej strony chcą, aby dzieci miały zdecydowanie lżejszą przyszłość, ale jednocześnie chcą, aby robili to wszystko, na co dorosłym kiedyś zabrakło siły, talentu czy umiejętności. Niektórzy rodzice jednak nie chcą przyjąć do wiadomości, że ich dzieci to całkiem inne osoby, które chcą mieć czas na swoje zainteresowania, a w przyszłości chcą pracować w takich zawodach, które są wymyślone przez nich samych, a nie przez rodziców, którzy mogą jedynie zaakceptować taki stan rzeczy.

Jak pokonać szkolny stres

W obecnych czasach stres staje się nieodłącznym towarzyszem nie tylko w życiu dorosłych, ale także dzieci, bowiem coraz młodsze dzieci chorują z powodu stresu. Do rodziców należy zaobserwowanie, czy dziecko ma już pierwsze objawy szkolnego stresu, czy samo chodzenie do szkoły budzi w nim sprzeciw i wewnętrzną niechęć, może problemem jest konkretny przedmiot, ponieważ dziecko go nie rozumie i wskazane byłyby dodatkowe lekcje, związane z wytłumaczeniem i pilnowaniem postępów w nauce. Problemem, czyli czynnikiem powodującym stres, może być także nauczyciel, ponieważ może wymagać zbyt wiele od dziecka albo dziecko nie rozumie jego przedmiotu, co dalej powoduje kolejne komplikacje. Warto wówczas porozmawiać z wychowawcą, który może mieć większe możliwości zaobserwowania, w jakich sytuacjach dziecko staje się bardziej nerwowe, może płaczliwe a może wręcz przeciwnie – reaguje agresją. Taką reakcję mogą powodować także koledzy z klasy, nie wolno zatem bagatelizować żadnych symptomów, bowiem dziecko może być szykanowane, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nieszczęścia nawet w postaci próby samobójczej. Może to banalny sposób, ale z dzieckiem warto rozmawiać o szkole, o tym, co mu się podoba a co nie, jaki to ma wpływ na niego i przede wszystkim aktywnie słuchać, ale nie krytykować.

Dbanie o sylwetkę

W dzieciach warto wyrabiać pozytywne nawyki. Większość z nich jest związana ze spowodowaniem, aby dzieci przestały spędzać długie godziny przed monitorem komputerowym czy przed telewizorem, jednocześnie podjadając niezdrowe przekąski, słodkie ciasteczka czy chipsy. Warto namawiać dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Nie jest to łatwe zwłaszcza wtedy, gdy dziecko z jednej strony jest namawiane do aktywności fizycznej, a z drugiej – widzi rodziców, spędzających czas przed telewizorem. Na pewno najskuteczniejszą metodą zaktywizowania dzieci jest wspólne uprawianie sportu – mogą to być wyprawy rowerowe, choćby w weekendy, jazda na rolkach czy też chodzenie na treningi jakichś sportów walki. Nie chodzi o to, aby dziecko zmuszać do czegoś, bo wówczas skończy się to opłacaniem zajęć, na które dziecko albo nie będzie przychodzić, a jeśli nawet będzie, to zrobi wszystko, aby tylko się za bardzo nie zmęczyć. Może koledzy czy koleżanki z klasy chodzą na jakieś zajęcia ruchowe, na które dziecko też by chciało chodzić. Ciekawe zajęcia mogą być prowadzone w sekcjach sportowych domów kultury, ale i w klubach sportowych, gdzie w czasie, gdy dziecko będzie miało trening, rodzice mogą skorzystać z zajęć fitness czy poćwiczyć na siłowni. Same zajęcia z wychowania fizycznego to trochę za mało, aby dziecko polubiło sport.

Korepetytor czy zajęcia dodatkowe

Chodzenie na korepetycje przez długie lata kojarzyło się z koniecznością uzupełniania swojej wiedzy przez uczniów słabszych, mających braki w wiedzy albo nie potrafiących sobie poradzić z przedmiotem zwłaszcza wtedy, gdy były to przedmioty ścisłe – matematyka, fizyka, rzadziej korepetytorzy uczyli języków. Tymczasem od kilku lat pojawia się trend, w którym uczniowie chodzą na korepetycje nie wtedy, gdy mają problemy z przedmiotami. Coraz częściej korepetycje stanowią uzupełnienie wiedzy szkolnej. Jeśli dziecko nie ma problemów z jakimś konkretnym przedmiotem, warto się zastanowić czy wybrać dobrego korepetytora, czy może zainwestować w jakieś kółka przedmiotowe albo dodatkowe zajęcia z przedmiotu, który zainspiruje zainteresowania dziecka. Dobry korepetytor to ktoś, kto raczej zawodowo zajmuje się nauczaniem i będzie potrafił rozwijać w dziecku zainteresowania a nie tylko odrabiał z nim pracę domową czy przerobić dokładnie te same zadania, które dziecko rozwiązywało w szkole. Dobrego korepetytora warto szukać z rekomendacji innych osób, które dzięki usługom danego korepetytora miały możliwość poprawienia ocen. Często uczelnie oferują kursy przygotowujące do egzaminów nie tylko maturalnych, ale także na wypadek, gdyby był potrzebny dodatkowy egzamin na studia. Takie kursy są prowadzone przez wykładowców akademickich, którzy przygotowują uczniów do egzaminów maturalnych.

Jak nie wydawać zbyt wiele na szkolne pomoce

Przygotowanie wyprawki szkolnej dla dziecka to spory wydatek, obciążający każdego roku budżety rodziców. Jednak dzięki kilku zabiegom można sprawić, aby jej przygotowanie kosztowało nieco mniej. Podręczniki można kupować za pośrednictwem szkół, które dzięki temu, że zamawiają ich większe ilości, mogą liczyć na kilkuprocentowe zniżki. Jeśli jednak szkoła nie zamawia podręczników, warto rozejrzeć się za możliwością zakupu książek używanych, które i tak najczęściej są potrzebne jedynie na jeden rok nauki. Niektóre księgarnie umożliwiają zniżki przy zakupie nowych podręczników jeśli dostarczymy do księgarni stare książki. Z kolei w przypadku przyborów do pisania czy zeszytów, warto ich zakup rozłożyć w czasie, albo kupić je jeszcze przed wakacjami, aby móc liczyć na niższe ceny. Tutaj sprawdza się także oferta sklepów internetowych ale również serwisy zakupów grupowych, gdzie można zadeklarować, jakie produkty będą potrzebne, a w dniu zamówienia – liczyć na zniżki w zależności od ilości osób, które były zainteresowane zakupem. Z kolei plecak nie musi być kupowany każdego roku, warto zainwestować więcej w plecak dobrej jakości, który posłuży przez co najmniej dwa lata. W takim przypadku plecak może mieć także możliwość ciągnięcia go na kółkach za teleskopową rączkę, aby zmniejszyć konieczność dźwigania ciężkich książek każdego dnia.

Zdrowe odżywianie dzieci

W dobrze zbilansowanej diecie dzieci nie może zabraknąć podstawowych produktów, wśród których powinna panować równowaga. Odżywianie dzieci to sztuka, łącząca węglowodany, tłuszcze i białko z owocami i warzywami. Najczęściej jednak młodsze dzieci nie chcą absolutnie jeść ani zdrowych owoców i warzyw, ani jeść produktów nabiałowych, o ile nie mają one dla nich atrakcyjnej postaci. Czasem warto taką dietę wspierać minerałami i witaminami, ale w takiej postaci, którą dzieci zaakceptują. Taką postać mają saszetki z witaminami, które mają smak słodkiego napoju, ale także wskazane są cukierki z niewielką dawką witamin czy serki z większą ilością zdrowego dla kości wapnia. W przypadku dzieci w wieku szkolnych w niektórych szkołach panuje zakaz przynoszenia słodyczy i gum do żucia przez dzieci. W takich szkołach w sklepikach są dostępne zdrowe przekąski dla dzieci – zamiast drożdżówek i pączków czy chipsów są dostępne warzywa czy suszone owoce, które zapewniają dzieciom zdrowe produkty, najczęściej produkowane w Polsce. Warto także korzystać z unijnych programów, dzięki którym dzieci mogą liczyć na porcję zdrowego mleka każdego dnia czy zestaw owoców i warzyw do drugiego śniadania. Do picia warto dawać dzieciom wodę mineralną, aby unikać słodkich napojów gazowanych, które sprzyjają powstawaniu otyłości i próchnicy wśród dzieci.